Programy

 Programy pro spolupráci s navigačním přístrojem umožňují přetahování waypointů , cest a dalších dat z navigačního přístroje do počítače a zpět. Mohou také seřizovat čas vašeho počítače podle přesného času v GPS. K připojení GPS k počítači potřebujete propojovací kabel , který si lze buď koupit , nebo  vyrobit  . Pak už pouze nainstalovat příslušný program.Většina zde popisovaných programů je kompatibilní s GPS přijímačemi Garmin. 
U navigačních přístrojů značky  Garmin  komunikace probíhá pomocí protokolu GARMIN/GARMIN, nebo  MNEA 183. 
Po přetažení dat do počítače lze jednoduše a rychle editovat nebo zálohovat data v počítači.

Většina programů umožňuje zobrazeni cesty a waypointů do mapy v mnohem lepším rozlišení, než na displeji navigačního přístroje. 
Některé dokonce umožňují zobrazovat data do mapy kterou si vyrobíte nascanováním a následnou kalibrací libovolné "papírové" mapy. 
Kalibrace se provádí zadáním polohy zpravidla 3 až 8 bodů do mapy. Pak už si na mapě lze naplánovat výlet ,jehož trasu jednoduše přetáhnete do navigačního přístroje. 
Programy také umožňují zobrazování aktuální polohy do mapy , což při použití notebooku umožňuje dobrou navigaci například při jízdě autem.


Programy: 

        OziExplorer  
         Velice dobrý sharewarový program umožňující komunikaci s GPS přijímači od firem :   Lowrance & Eagle , Garmin a Magellan. Program pracuje pod Windows 95/98/2000/NT, pro Windows CE je určena verze OziExplorerCE. 
Program umožňuje zobrazovat Waypointy, cesty i trasy do mapy , kterou si nascanujete do grafického souboru. Navíc umí využít i některé digitální mapy jiných výrobců
Pomocí programu je možný přenos dat mezi počítačem a GPS přijímačem. 
V počítači se s ním dají data jednoduše editovat. Dokáže najednou otevřít maximálně 1000 waypointů. Waypointy ukládá do souborů *.wpt, trasy do *.plt a cesty do *.rte . Navíc umí načíst waypointy z textového souboru *.txt . Program obsahuje přibližně 100 přednastavených souřadnicových systémů, navíc je možné nastavit si několik vlastních. Díky tomu lze nastavit souřadnicový systém S1942, používaný na turistických mapách v měřítku 1:50 000 v České republice. 
Program umí komunikovat s GPS pomocí protokolu NMEA, dokáže zobrazovat aktuální polohu do mapy. Velice jednoduše se v něm plánuje cesta na mapě. K vyzkoušení programu si můžete stáhnout demoverzi, 
ve které je omezen maximální počet kalibračních bodů z devíti na dva. 
Registrace programu stojí $75.00 US . 

Hodnocení: ****** 
K vyzkoušení funkce programu si ho můžete stáhnout (shareware) : Win 95/98/2000/NT (4,4Mb) 
Download - od autora (nejnovější verze) I Download - Česká republika (v.3.80.1) I Stránka autora
Download - rozšíření o souřadnicový systém S-1942 (1Kb) - rozbalený soubor nahrajte do kořenového adresáře Oziexploreru.Chcete-li pracovat v systému S1942 vyberte ho v rámečku "datum".

      Waypoint+  
     je freewarový program komunikující s GPS firmy Garmin pomocí protokolu GARMIN/GARMIN. 
Program umožňuje přetahování dat mezi GPS a PC a jejich následnou editaci. Trasy a waypointy mohou být zobrazeny do mapy, ovšem bez nascanovaného  pozadí. Díky podpoře několika typů souborů ho lze využívat k jejich konverzi. Program dokáže najednou zobrazit maximálně 500 waypointů.  

Hodnocení: **** 
Program si můžete zdarma stáhnout : 32-bits (1,9Mb) , v1.7.07 
 Download - přímo od autora I Download - Česká republika I Stránka autora 
 

      Gartrip  

  je sharewarový program velmi vhodný k editaci dat z GPS. 
Program komunikuje s GPS firmy Garmin protokolem GARMIN/GARMIN. Velice povedená je editace
a analýza tras.Program dokáže seřadit waypointy podle různých kriterií, mimo jiné podle vzdálenosti od referenčního bodu, trasy,nebo data vzniku. Maximální počet najednou zobrazených waypointů je omezen pouze pamětí počítače, bezproblémově pracuje s desítkami tisíc waypointů.Program lze využít i pro konverzi mezi různými typy souborů. Otevře soubor vytvořený jak v Oziexploreru , tak v Waypoint+ , a v mnoha dalších. V programu lze nastavit souřadnicový systém S-1942, používaný na turistických mapách v měřítku 1:50 000 v České republice.   Sharewarová verze je plně funkční, akorát uložit lze pouze 30 waypointů. Stáhnout se dá i 16-ti bitová verze pro Windows 3.11. 
Registrace stojí :US$ 30 nebo EUR 25 
       Hodnocení: ***** 
K vyzkoušení funkce programu si  můžete stáhnout zkušební verzi (shareware) - bez registrace lze uložit pouze 30 waypointů

Nové - říjen 2000 : Verze 203, 32-bits (2,4Mb)  Download - přímo od autora  

Verze 200, 32-bits (2,3Mb) Download - Česká republika   
Verze 115, 32-bits (570Kb): Download - Česká republika I Download souboru s rozšířením na S-1942 pro obě verze: (1Kb) Rozbaleným souborem přepište starší verzi v kořenovém adresáři Gartripu. Budete-li chtít použít systém S-1942, zvolte v políčku "Coordinates" položku "S1942 Grid" a datum "S-42".
Stránka autora

      WinGPS  
je sharewarový program kompatibilní se všemi GPS s komunikací prostředníctvím protokolu NMEA-183. 
Program umožňuje kalibraci nascanované mapy a následně do ní zobrazovat data z GPS. 
Progam velmi pěkně zobrazuje data z protokolu NMEA. Hodí se zejména pro využití na lodích. 
K programu lze dokoupit digitální námořní mapy.
           Hodnocení:*** 
K vyzkoušení funkce programu si ho můžete stáhnout (shareware) :32-bits (3,7Mb) 
          Download - Česká republika I Download - přímo od autora (verze 3.05, 9Mb) I Stránka autora 
 

        QuoVadis  
Je sharewarový program podobný Oziexploreru. Umožňuje použití nascanovaných map, 
komunikuje s GPS GARMIN. Podporuje protokoly NMEA i GARMIN/GARMIN. 
Registrace: 99 až 398 ,- DM podle verze. 
             Hodnocení:**** 
K vyzkoušení funkce programu si ho můžete stáhnout (shareware)  : verze 2.0 , 32-bits -  Win 95/98/NT (10 Mb) 
   Download - přímo od autora I Stránka autora 
 

           MapSite  
Je program spolupracující s přijímači GARMIN a MAGELLAN. 
Umožňuje vytvoření digitální mapy z nascanovaných map, přenos dat mezi GPS a PC a "on-line" navigaci. 
Cena: US$ 99 
Stránka autora 
 

            Fugawi  
je program podobný Oziexploreru umožňující zobrazovat data z GPS do nascanované mapy. Samozřejmustí je plánování tras a přenos dat mezi GPS a PC. Program komunikuje s GPS Lowrance & Eagle , Garmin a Magellan.
Hodnocení:****

Pro vyzkoušení programu si můžete stáhnout demoverzi: 32 - bits, (4,8Mb)
Download I Stránka autora 
 

            G7ToWin
Je freewarový program určený k přenosu dat mezi PC a přijímači Garmin,Lowrance/Eagle.Umožňuje pracovat se soubory vytvořenými v OziExploreru a Fugawi.Program neumožňuje zobrazovat data do mapy, pro editaci a přenos dat do GPS je však více jak dostačující. Program pracuje pod Windows 9X/Windows NT 4.0/Win2000 .
Hodnocení:***

Program si můžete zdarma stáhnout, k dispozici jsou i zdrojové kódy:
Download I Stránka autora

               WinDGPS 
Je freewarový program sloužící k přijímání diferenciálních korekcí z internetu v reálném čase a jejich odesílání do vašeho GPS přijímače. 
program si můžete zdarma stáhnout: 32-bits (180kB) 
 Download - přímo od autora      Download - Česká republika    Stránka autora 

 

Digitální mapy:

             Edice GeoBáze

Edice GeoBáze® je ucelená kolekce CD-ROM titulů obsahující mapy České republiky různých měřítek společně s plány měst, pokrývající datově celé území ČR. Edice je členěna dle nového územního uspořádání, platného od roku 2000, na CD-ROMy s celoplošnými mapami České republiky a na CD-ROMy jednotlivých krajů. Obsahem krajských CD jsou minimálně všechna okresní města daného kraje včetně mapy kraje v měřítku 1 : 100 000 a přehledných map ČR. Na samostatných CD jsou k dispozici plány měst Praha a Brno, vždy v měřítku 1 : 10 000. Specialitou je Praha doplněná o kompletní ortofotomapu. Program umožňuje on-line propojení s GPS pomocí protokolů NMEA183, Garmin, Magellan a ETAK, pro okamžité zobrazování polohy v mapě. Pro přístroje Garmin a Magellan je možný přenos předpřipravených nebo zaznamenaných dat.Bohužel program neumožňuje uložení dat do souboru pro Oziexplorer, takže pokud máte uložené data v Geobázi a chcete je přenést do Oziexploreru, tak nezbývá nic jiného, než poslat data do GPS a pak je stáhnout Oziexplorerem. Zrovna tak je oproti Oziexploreru dost složitě udělaná editace a vytváření tras a waypointů. Jinak mapy jsou velice kvalitní a kalibrace je až neuvěřitelně přesná - člověk často pozná po jaké straně dálnice jede.
Více informací o Geobázi nejdete u jejího výrobce - firmy Geodézie ČS a.s.
 

 

Upozornění: Programy jsem hodnotil podle toho , jak mi vyhovují pro práci s mým navigačním přístrojem 
Garmin GPS 12. Proto mé hodnocení neznamená , že určitý program je lepší než druhý. Porovnávám  pouze  to , jak je mi který program sympatický.Navíc jsem ani nezkoušel všechny funkce programů. Proto uznávám , že Vy můžete mít jiný názor na hodnocení programů. Pokud se Vaše hodnocení zásadně rozchází s mým tak mi  napište v čem se vám zdá určitý program lepší a já na základě toho hodnocení upravím. V úvahu jsem nebral cenu programu. Napište mi i v případě , že víte o programu, který by stál za zveřejnění na této stránce a ještě se zde nenachází. 

Copyright (c) 2000 Svatoš