Testy GPS

Nakolik je GPS měření přesné?


Pokud Vás zajímá jaké přesnosti se dosahuje při měření polohy s využitím GPS, tak pokračujte ve čtení této stránky. 
Nedávným vypnutím záměrného znepřesňování polohy se velmi zvýšila přesnost civilních přístrojů GPS. 
Do 1.5.2000 byla  přesnost určení horizontální polohy přibližně 100m. 
Nyní určíte polohu i pomocí  nejlacinějšího přístroje s přesností přibližně 10m. 
Což výrazně rozšiřuje možnosti využití systému GPS i pro účely pro které byl donedávna nepoužitelný. 
Pokud potřebujete ještě přesnější určení polohy máte možnost připojit k GPS přístroj DGPS , který přijímá diferenciální korekce a s jejich pomocí upřesňuje polohu. 
Pro ještě přesnější měření se používá speciálních geodetických GPS.

 

Jak to vypadá s přesností GPS v praxi?

Při běžném používání GPS bez použití DGPS - při turistice , jízdě v autě atd. mohu z vlastí zkušenosti říci, 
že chyba ve většině případů vyjde menší než 20m. Odchylka je závislá na poloze satelitů v okamžiku měření, 
a v neposlední řadě na místě měření - čím je horší výhled na oblohu , tím je GPS méně přesný. 
Při mém testování na místě s dokonalým příjmem byla chyba v 90% menší než 10m. 
Na druhou stranu v místě s extrémně špatným příjmem jsem naměřil chybu 90m. 

Přesnost o které jsem doposud psal se týká pouze horizontální polohy. 
Při určování nadmořské výšky jsou chyby zhruba o 50% větší než při určování horizontální polohy. 
Proto se GPS dá využít spíše k orientačnímu měření nadmořské výšky. 
Pro přesnější měření nadmořské výšky je vhodnější klasický výškoměr, nebo GPS s integrovaným výškoměrem. 

Přesnost měření se dá zvýšit zaznamenáváním polohy po delší  dobu a následným zprůměrováním výsledků.

 

Test přístroje GARMIN GPS12

Jedná se o nejjednodušší přístroj z "dvanáctkové řady přístrojů od firmy Garmin, do které patří přístroje GPS12, GPS12XL, GPS12CX, GPS 12MAP. GPS12 narozdíl od "vyspělejších bratříčků " neobsahuje žádné interní databáze měst, ani integrovanou mapu, ale ovládání a většina funkcí je stejná.
Jedná se o dvanáctikanálový přijímač s extrémně dlouhou výdrží baterek (výrobce udává výdrž až 24hod, mě při praktických zkouškách vydržela s nabíjecími akumulátory (s kapacitou 1500mAh) něco okolo 12 hod při obvyklém způsobu používání i s občasným používáním podsvětlení displeje.Kdo by potřeboval ještě delší výdrž, je možné zapnout šetřící režim, který GPS přidá ještě pár hodin provozu navíc, ale na úkor pomalejších reakcí na změny pohybu. S nabíjecími akumulátory se tedy dá GPS využívat celý den a přes noc akumulátory nechat dobít.
GPS12 nemá výstup na externí anténu, popravdě jsem ho ani moc nepostrádal, přístroj fungoval i v autě v blízkosti okénka. Myslím že citlivost přístroje je srovnatelná s ostatními GPS firmy Garmin. K ovládání přístroje souží šest tlačítek plus jedno centrální křížové. Celé ovládání se mi zdálo velice logické a jednoduché - člověk po jednom dni používání přístroje uměl použít většinu funkcí. Velice šikovné je podsvětlení displeje, které je možno nastavit ve třech úrovních. Samozřejmostí je i nastavování kotrastu displeje. Přístroj má robustně vyhlížející kryt dobře padnoucí do ruky, který je podle výrobce vodotěsný do hloubky 0,5m po dobu jedné hodiny(nezkoušel jsem). Na krytu jsou gumové kolejničky, umožňující položit přístroj na hladký šikmý povrch. Na zadní straně se nachází konektor pro napájecí a komunikační kabel, překrytý gumovou krytkou. GPS12 "pohánějí" čtyři tužkové baterie vkládané do spodní části přístroje.
Po zapnutí přístroje vás uvítá úvodní obrazovka s grafickým znázorněním rozmístění satelitů a s velice přesným ukazatelem nabití baterie. Tlačítkem PAGE se přejde na další stránku ( celkem má přístroj pět stránek), tou je stránka se všemi důležitými údaji a malým kompasem. Nalezneme zde polohu, rychlost pohybu, nadmořskou výšku, azimut pohybu a přesný čas, na další obrazovce je jakási mapka, do která se zakresluje čára podle toho, jakým směrem se pohybujete popřípadě body které si do přístroje uložíte ( ať už přímo, nebo je přenesete z počítače) . Bohužel tento přístroj neobsahuje žádnou inegrovanou databázi, takže co si do přístroje neuložíte, to tam nemáte. Nakreslenou mapkou se dá posouvat, což u obdobných přístrojů není obvyklé. Nastaveni ZOOMU je nožné v rozmezí 0.3-800km (představuje vzdálenost odpovídající výšce displeje. Další obrazovka slouží k navigaci k určitému bodu, kdy se na displeji volitelně zobrazuje buď šipka daným směrem, nebo jakási navigační dálnice. Poslední obrazovkou je menu, ve kterém si můžete nechat zobrazit seznam uložených bodů nebo tras, nástroj pro počítání vzdáleností mezi jednotlivými body a doby východu/západu slunce na určitých souřadnicích. A v poslední položce je nastavení všech parametrů přístroje.

Specifikace:
500 waypointů (bodů) s šestimístným názvem a šestnáctimístnou poznámkou
1024 bodů pro zaznamenání prošlé trasy
20 cest po 30-ti waypointech.

Závěr: Jedná se o velice jednoduchý a funkční přístroj, se kterým bude určitě spokojený ten, kdo nepotřebuje integrované mapy a databáze měst a vystačí si s vlastními údaji. Jednu věc mu však musím vytknout a to absensci podsvícení tlačítek, což však přístroje v této cenové hladině obvykle nemívají, i když je to velice příjemná věc.