Zkušenosti

Na základě praktických zkušeností lze říci, že ruční GPS se dá používat výhradně tam, kde je volný, nezakrytý výhled alespoň na část oblohy. Přičemž nejcitlivější na dostatek signálu je zejména zapnutí přijímače, kdy se přístroj inicializuje a zjišťuje svou polohu.
Proto, chystáte-li se používat GPS v místě se zhoršeným příjmem, je vhodné ho zapnout ještě dříve, než se do místa s nedostatkem signálu dostanete (například při použití GPS v hustém lese provést zapnutí ještě před vstupem do lesa nebo na mýtině)
Když se GPS již inicializuje, tak pro další provoz mu stačí podstatně menší signál. Nutno však počítat s tím, že čím je slabší příjem, tím je i horší přesnost určené polohy.
GPS přijímač také není vhodné stínit tělem, zejména nacházíte-li se v oblasti s horším příjmem, proto, nenesete-li ho v ruce před sebou (ideální poloha), dejte ho například do horní kapsy batohu anténou vzhůru, nebo, máte-li ho v pouzdře s klipsnou přichyťte ho na ramenní popruh batohu. Další relativně vhodné místo je v náprsní kapse. Přichycení GPS k pásku na boku není z důvodu velkého stínění příliš ideální.
Ani hustý les nebývá pro dvanácti kanálové přijímače větším problémem, pokud se ovšem neskloubí dohromady hustý les s další překážkou, například zastíněním skálou.
O poznání horší je situace ve městě, speciálně na chodníku, hned u stěny budovy, kde výhled na satelity je značně stíněn. Opět je vhodné přístroj nechat inicializovat na otevřeném místě(např. náměstí). Pak už by GPS mělo pracovat, nutno se ovšem smířit s tím, že speciálně v úzkých uličkách se bude chvílemi ztrácet, ovšem na nejbližší křižovatce, kde získá výhled na satelity z jiných směrů se opět chytne.
Co se týká budov, tak uvnitř nepočítejte, že by se dalo GPS využívat. Výjimkou mohou být chaty s tenkou dřevěnou či bakelitovou střechou. V "normální" budově vám GPS může fungovat leda přímo u okna, nebo na balkóně, a to pouze za předpokladu, že z okna máte nestíněný výhled na oblohu a ve směru výhledu je v okamžik používání GPS dostatek satelitů.
Celkem bezproblémově se GPS dá používat v autě a to i bez externí antény, přičemž je však nutné mít GPS umístěný poblíž okénka. Ideální místo je na desce pod předním sklem. Kupodivu GPS při průjezdu městem funguje lépe, než při pěší procházce - zřejmě jednak na silnici je lepší příjem než na chodníku ve stínu budovy a navíc přes "kritické" místa se autem dostanete rychleji než pěšky, a tak GPS ani nestačí ztratit signál. Při jízdě autem tedy normálně ztratíte signál pouze při průjezdech tunely, v podzemních garážích, popřípadě při delším stání pod nízkým mostem.
V dopravním letadle funguje GPS bez problémů, pokud sedíte přímo u okénka. Na místě do uličky s GPS nepochodíte.
Obdobně se chová GPS ve vlaku - pokud ho přitisknete přímo k okénku, tak funguje, akorát nesmějí být přímo u trati skály nebo budovy, které by stínily výhled na oblohu. Problémem občas bývá inicializace přístroje.
V autobusu je situace o něco lepší než ve vlaku - přeci jenom okna bývají větší a GPS má lepší výhled na oblohu, takže problémy s nedostatkem signálu nebývají. Opět je ovšem nutné mít GPS co nejblíže u okénka.
V jeskyních a jiných uzavřených prostorách GPS nefunguje vůbec.
Co se týká povětrnostních vlivů, tak jsem mnohokrát používal GPS v hustém dešti, při hustém sněžení i mlze, aniž bych pozoroval jakoukoli změnu citlivosti nebo přesnosti.
Většina dnešních GPS má tzv. satelitní obrazovku - stránku s grafickým vyobrazením satelitů, kde můžete sledovat, kde se v danou dobu jaký satelit nachází a podle níž se brzy naučíte předvídat, místa, kde hrozí ztráta signálu a naopak místa s perfektním příjmem. Na závěr ještě jedna rada - nedaří-li se vám inicializovat GPS na místě se zhoršeným příjmem , zkuste ho vypnout a znovu zapnout o pár kroků
vedle s anténou směrem k obloze. Mnohdy i pár kroků pomůže……..